Moderní technologie s sebou vždy přinášejí i nové trendy, na které jsme nebyli zvyklí, ale které se rychle stávají standardem. Jednou takovou technologií může být právě Loxone. Loxone je systém, který se zaměřuje na řízení chytrých budov a komerčních objektů, ale stále častěji také běžných rodinných domů. V běžné domácnosti tak může automaticky ovládat téměř vše, na co si vzpomenete – například vytápění, stínění, zabezpečení, domácí spotřebiče a především také osvětlení. Pokud nevíte, co je to Loxone a zajímá vás, jak tento systém funguje, kolik stojí Loxone a co od něj můžete čekat, přečtěte si náš článek!
Každý systém, který něco ovládá, potřebuje nějaké centrální řízení. V případě systému Loxone je to Miniserver, který má právě úlohu mozku celého systému. Miniserver tak doslova přemýšlí a porovnává jak data z předchozích dnů, tak například i sleduje předpověď počasí, aby váš pobyt v daném prostoru byl co nejpříjemnější a zároveň také co nejvíce energeticky šetrný.
Vzhledem k tomu, že stále častějším prvkem v domácnostech jsou LED světelné systémy, tak je Loxone zajímavý i pro nás. Je s ním totiž možné ovládat samozřejmě i LED neony na míru!
Loxone a ovládání osvětlení
Vzhledem k zeměpisné šířce, ve které žijeme, je osvětlení velice důležitým bodem našeho života. I když se to v letních měsících nemusí vůbec zdát, tak během zimního období jsme v kontaktu s umělým světlem prakticky po celý den. Jednou z hlavních částí, které systém Loxone ovládá, je tedy osvětlení. Co tedy umí Loxone se světlem v místnostech dělat?
Funkce a možnosti ovládání osvětlení s Loxone:
1. Automatizace osvětlení
Asi hlavní úloha každé chytré domácnosti je automatizace. Abyste se vy nemuseli o nic starat. Stejně tak funguje i Loxone, který umí vyhodnocovat přítomnost osob v daném místě a intenzitu světla a tomu přizpůsobovat režimy svícení. Díky senzorům pohybu a přítomnosti se tak nemusíte starat prakticky o nic a nechat vše v režii samotného systému. Pokud byste přeci jen chtěli regulovat světlo sami, samozřejmostí jsou Loxone vypínače, které vám umožní kdykoli kontrolu převzít
2. Přednastavené scény
Jiný typ osvětlení čekáte během dne, něco jiného chcete zase večer. Přesně tak fungují přednastavené scény, které systému říkají, jak se má chovat. Loxone tak ví, jaký typ osvětlení vám je příjemný v jakou část dne, případně pro jakou aktivitu. Například může docházet k automatickému tlumení osvětlení v momentě, kdy zapnete televizi. Pokud je vám intenzita či barva světla i tak ne úplně příjemná, můžete využít Loxone dimmer a upravit vše tak, jak aktuálně potřebujete.
3. Dynamické řízení barev
Pryč jsou doby, kdy jste barvu světla v místnosti mohli určit maximálně tím, jakou namontujete žárovku. Dnešní LED technologie umožňují změnu barvy světla tak, jak si přejete vy a to kdykoli a s jakoukoli intenzitou. Barva světla má zásadní vliv na naše nálady a jiná teplota světla se hodí k pracovním úkolům, jiná zase pro relaxaci!
Co je to RGB? Red Green Blue – tedy barevné spektrum, které dle různé intenzity umožňuje míchání barev do výsledného stavu. Pokud máte RGBW pásek, tak se přidává ještě White – tedy bílá a to v různé intenzitě!
A jak mohou vypadat různé odstíny bílého světla?
4. Úspora energie
I když jsou LED pásky samy o sobě velice úsporné, nejmenší spotřebu mají samozřejmě v momentě, kdy nesvítí. A to je také úloha Loxone. Řídit intenzitu a vyhodnocovat, zda je vůbec aktivní osvětlení v daném momentu potřeba. Systému můžete také napovědět, jaká míra osvětlení už je pro vás příliš málo, nebo naopak moc, díky tomu se vám bude společně dobře žít!
5. Loxone a další systémy
Osvětlení domu je samozřejmě jen jednou částí, kterou je třeba řídit. Nejblíže k osvětlení má stínicí technika domu. Tím se myslí především rolety a žaluzie, které regulují přísun světla do objektu. Mimo jiné ale regulují také teplotu, takže systém může vyhodnotit situaci tak, jak by to člověk neudělal. Mezi další prvky, které umí ovládat Loxone jsou pak alarmy, vytápění, klimatizace, ohřev vody a podobně. Pokud třeba odjedete na dovolenou, je možné domu takovou informaci sdělit a on si naplánuje své fungování tak, abyste co nejvíce ušetřili a zároveň se vrátili do maximálního pohodlí!
Jak vlastně Loxone funguje?
Drobná část byla zmíněna už v úvodu. Hlavním prvkem je Miniserver, který je mozkem celého systému. Ale co dále?
Miniserver propojuje jednotlivé moduly celého systému, například Air modul a Tree modul. Tyto moduly se liší především tím, jak jsou zapojeny. Zatímco Tree modul je připojen kabeláží, Air modul slouží tam, kde není možné kabely vést, nebo už nejsou umístěny. Jednat se tak může i o zahradní domky, nebo dodatečné integrace Loxone.
- Loxone Tree je sběrnicový systém, který je optimalizovaný pro připojení a ovládání zařízení, včetně LED prvků, v rámci jednoho kabelového řešení.
- Loxone Air je bezdrátová technologie určená pro ovládání zařízení, kde není možné vést kabeláž. I zde lze bezdrátově ovládat LED světla nebo jiné prvky osvětlení.
Hlavním úkolem celého systému je co nejlepší sběr dat, aby se mohl co nejlépe učit a rozhodovat. Právě proto je vhodné, aby co nejvíce prvků, které v dané budově řešíte, fungovalo na stejném systému. Vše je totiž propojeno.
Jak Loxone ovládat?
Ideálně vůbec. To je často hlavním přáním těch, kteří si Loxone instalují. Ale ovládat vše samozřejmě trochu potřebujete. Jaké jsou tedy nejčastější možnosti, jak celý systém Loxone ovládat?
- Mobilní aplikace Loxone: Asi nejrozšířenější varianta. Prostě si do svého chytrého telefonu stáhnete příslušnou aplikaci, ve které pak máte možnost vše sledovat a nastavovat podle potřeby.
- Nástěnné ovladače: Abyste nemuseli mít mobil neustále v ruce, jsou samozřejmostí i fyzické vypínače a ovládací body na různých místech v domě. Častým prvkem je také tablet, který je umístěn na jednom místě a kde máte možnost rychle nastavit vše, co potřebujete.
- Hlasem: Čím méně aktivity, tím lépe! Proto je systém pochopitelně připravený i na ovládání hlasem přes různé aplikace, jako je například Alexa nebo Google Assistant.
- Plná automatizace: Přenechejte absolutně vše na systému samotném. Loxone si pak bude řídit vše tak, jak sám potřebuje.
Kolik Loxone stojí?
Každá technologie má samozřejmě svou cenu, ale investice do ní by se vám jednoznačně měla vrátit. Nové technologie je samozřejmě nejlepší instalovat hned při stavbě domu a jinak tomu není ani u Loxone. Cena instalace vždy záleží na složitosti celého systému a velikosti domu, ale samotné Loxone uvádí, že cena realizace pro rodinný dům o ploše 120 m2 vychází na necelých 80 000 Kč.
Závěrem
Chytrá domácnost je pro většinu z nás asi stále neznámým prvkem. Ale stejně jako jsme se bránili telefonům bez klávesnice, tak i v tomto případě je pravděpodobné, že chytré domy budou zcela běžné. Ze dvou důvodů. Pohodlnost a úspora. A to zároveň.