YouTube vletěl do našich životů již pár let zpátky a od té doby se stal běžnou součástí našich životů. Pro někoho představuje místo, kde si může pouštět písničky, někdo jiný zde zas hledá zábavná videa. Pro určitou skupinu lidí je ale YouTube nástrojem k tomu, jak vydělávat zajímavé peníze a to právě díky vytváření obsahu. Pokud chcete začít s YouTubem, určitě byste měli vědět, co je potřeba k tomu jak se stát YouTuberem, který nezapadne v davu a prosadí se! Máme pro Vás kompletního průvodce krok za krokem.

OBSAH:

  1. Musíte jít s kůží na trh
  2. Najděte svůj unikátní Niche
  3. Vytvořte svůj vlastní YouTube kanál!
  4. Jak se prosadit přímo na YouTube?
  5. Propagujte svůj kanál
  6. YouTuberem musí komunikovat se svými fanoušky!
  7. Monetizace: Jak na tom vydělat?

Musíte jít s kůží na trh!

První předpoklad k tomu, jak se stát úspěšným YouTuberem je, že se nebudete stydět. Zkrátka a dobře musíte jít s kůží na trh a je třeba se připravit, že to nemusí být ze začátku vůbec příjemné a jednoduché. Učený z nebe nikdy nespadl a u tvorby videoobsahu to platí dvojnásob. Je naprosto normální, že tvorba vám ze začátku bude připadat příšerná, trapná, amatérská a nedokonalá. Ale to je naprosto běžný jev.

Pokud budete na svém YouTubovém kanálu setrvale pracovat, určitě najdete cesty, které vám budou vyhovovat, a bude pro vás stále snazší vytvářet skvělý obsah pro vaše fanoušky. Navíc je potřeba zmínit jedna věc. Skalní fanoušci se získávají v té nejranější fázi. Kdo s vámi bude od začátku, ten vás bude propagovat.

Najděte svůj unikátní Niche

Protože na YouTube a všude na internetu je už opravdu velká konkurence, je dobré, abyste si hned na začátku našli „své místo na slunci“. K tomu se potřebujete alespoň malinko odlišit a být zapamatovatelní pro vaše fanoušky.

Niche může být malá konkurenční výhoda, díky které se k vám budou lidé vracet stále a znovu. Jako příklad lze zvolit videokanály o autech. Všichni mají stejná auta, všichni mají perfektní záběry a zvuk, ale každý dodává nějaký svůj úhel pohledu. Například Carwow má známých 5 věcí které mají a nemají na autě rádi. A dělají to vtipně a s nadsázkou. Drobná změna ve scénáři videa tak může vést k snazšímu zapamatování.

Vytvořte svůj vlastní YouTube kanál!

Co je potřeba k tomu, abyste založili svůj vlastní YouTube kanál? Složité to opravdu není – potřebujete jen Google účet a Youtube, kde svůj kanál zveřejníte.

Nad čím byste ale měli uvažovat hned od samého začátku?

Jak se Váš kanál bude jmenovat?

Díky tomu o vás budou lidé mluvit. Je proto dobré, když použijete buď své jméno, nebo téma, kterému se věnujete. Ideálně v takové podobě, která je stručná, výstižná a unikátní. Čím zapamatovatelnější pro lidi budete a čím těžší bude si vás zaměnit, tím lépe!

Grafika Vašeho kanálu

I když to časem možná stokrát změníte, měli byste mít hned od začátku představu o tom, jak bude váš kanál vypadat vizuálně. Určitě doporučujeme se zaměřit na to, jaké barvy budete používat, jaký typ písma pro vás bude ten jediný a také, jak budou vypadat náhledy vašich videí a ikona vašeho kanálu. Právě náhledy videí bývají nejtěžší disciplínou, pokud chcete tvořit obsah na YouTube. Dobrý náhled videa vám může přilákat nové fanoušky!

Harmonogram a typy obsahu

Jak často chcete na YouTube nahrávat nové věci? Jaký typ obsahu to bude? Budete dělat jen jeden hlavní typ obsahu, nebo i další? To všechno by mělo dávat hlavu a patu. Kdo se chce stát YouTuberem, ten musí tuto činnost vnímat jako běžnou práci. Je třeba držet termíny a četnost nahrávání videí, abyste neztratili kontakt s fanoušky. A určitě je dobré ukázat také něco ze zákulisí!

Jak se prosadit přímo na YouTube?

Abyste se mohli prosadit na YouTube, potřebujete být vidět! A to doslova!

Je dobré si uvědomit, že YouTube je především vyhledávač, který jako výsledky nabízí videa. Díky tomu je vhodné mít základní znalosti SEO a jak vyhledávače fungují. To vám určitě pomůže k tomu, aby vaše videa na YouTube měla vyšší dosah. Co je tedy stěžejní pro nahrávání obsahu na YouTube?

Propagujte svůj kanál

Pokud chcete mít opravdu velký dosah, tak jen vytvoření YouTube kanálu nestačí. Je potřeba být daleko aktivnější a své potenciální diváky aktivně oslovovat. Jak na to? Způsobů je několik, ale ty hlavní jsou asi tyto:

neon pro youtubery

YouTuberem musí komunikovat se svými fanoušky!

Hlavní odpověď na otázku „jak se stát YouTuberem“? Generovat obsah a budovat fanoušky kolem své sítě. A to znamená stále zkoušet nové věci a testovat. Velice důležité je pak především zapojení fanoušků do celého procesu – díky tomu získáte nový obsah a fanoušci „kontakt“ s vámi

Monetizace: Jak na tom vydělat?

Každý, kdo se chce stát YouTuberem, to určitě dělá i s vidinou nějakého zisku. Často můžete začít s tvorbou videí jako s koníčkem, ale proč také nevydělat činností, která časově zabere tolik, jako jakákoli jiná práce. Jak na to?

YouTube Partner Program

Asi hlavní cesta, jak vydělat právě díky YouTube je Partner program. Zde vás YouTube prakticky odměňuje za to, že vytváříte obsah. Čím vyšší má návštěvnost, tím více samozřejmě dostanete, protože tím více reklam může platforma zobrazit.

Sponzorská partnerství

Další častou formou výdělku pro YouTubery jsou nejrůznější partnerství a sponzorství. Váš obsah totiž může být zajímavý pro nějakou velkou firmu, která si u vás může chtít objednat reklamu. Pokud například děláte videokanál o cestování , může se stát, že vás s partnerstvím osloví nějaká cestovní kancelář, či prodejce letenek.

Merchandise

Máte své opravdu skalní fanoušky? Pak můžete připravit merchandise, díky kterému budou moci být ještě většími fanoušky. Nejčastěji se jedná o různé kusy oblečení, nebo například hrnky na kafe. Zkrátka – pokud jste pro své fanoušky oblíbení, určitě si rádi pořídí něco přímo od vás. A pak je můžete vyzvat, ať se s Vaším merchem natočí a mohou něco vyhrát. A vy máte další obsah!

Kdo se chce stát YouTuberem, ten se opravdu musí připravit na to, že bude denně v obložení kamer a své vlastní já bude sdílet s „celým světem“. Pokud je to na vás trochu moc, můžete se pokusit prosadit ve světě podcastů. Zde můžete zůstat více neviditelní.