Jak vytvořit logo v křivkách

Logo je naprosto klíčovým prvkem každé firmy. Je významnou součástí marketingu, ať už jde online kampaně či třeba propagační materiály. Logo by mělo být jedinečné a udávat nezaměnitelnou podobu společnosti. Ovšem abyste ho mohli používat na svých produktech a materiálech, je třeba mít k dispozici kvalitní základ – takzvané logo v křivkách. Jestli nevíte, jak vytvořit logo v křivkách, níže se to dozvíte!

Logo v křivkách

 1. Vektorové vs. rastrové obrázky
 2. Jak vytvořit logo v křivkách – Výběr vhodného nástroje
 3. Volba konceptu a barev
 4. Loga v křivkách a formáty
 5. Program na tvorbu loga
 6. Investice do vektorového loga

Vektorové vs. rastrové obrázky

Běžné obrázky, například ve formátu JPG či PNG jsou tvořeny jednotlivými pixely. Jde o takzvanou bitmapovou grafiku či rastrové obrázky. Dokáže vykreslit krásné obrázky, ovšem pro tvorbu loga se zrovna nehodí. Takové obrázky jsou totiž poměrně velké a nelze s nimi snadno manipulovat – při zvětšení se ztrácí ostrost a detaily jsou rozmazané.

Co to je logo v křivkách? Jde o formát uložení loga vhodný pro další upravování či výrobu materiálů

Logo by proto mělo být vyhotoveno ve vektorové grafice. Ta se skládá z jednotlivých linek a tvarů, nikoli z individuálních pixelů. Díky tomu lze libovolně měnit velikost vektorových obrázků, a to bez ztráty kvality a detailů. Kdykoli si tak můžete vybrat, zda chcete vytisknout malé logo na obálku, nebo zvolíte velké rozměry pro tisk na reklamní plachtu.

Jak vytvořit logo v křivkách – Výběr vhodného nástroje

Pokud chcete připravit logo v křivkách, je důležité pro to zvolit správný nástroj – tedy program pro tvorbu vektorové grafiky. Jedním z nejpopulárnějších je Adobe Illustrator, který nabízí profesionální funkce a je vhodný pro pokročilé uživatele.

Jestli hledáte něco jednoduššího pro rychlou tvorbu loga, nabízí se různé online nástroje. Využít tak lze jednoduché rozhraní a různé šablony. Hotovou grafiku pak snadno exportujete, jelikož vektory podporuje i běžný formát PDF.

Jaký je tedy nejlepší program na tvorbu loga? Adobe Illustrator a Photoshop určitě nebudou krokem vedle!

Každý projekt se také nachází v jiné fázi svého fungování a proto je nutné zdůraznit, že ne každý nutně potřebuje mít své logo ve vektorech. Pokud jej ale opravdu potřebujete a nevíte, jak udělat logo v křivkách, můžeme jen doporučit najít si kvalitního grafika, který pro vás logo vytvoří. Hledat můžete na Webtrhu či na Volné noze!

Volba konceptu a barev

Ještě, než začnete tvořit konkrétní logo, dobře si rozmyslete volbu barev a celkový koncept. Méně je často více – snažte se vybrat několik základních barev, které spolu dobře ladí. Je třeba zvážit, jaký dojem by logo mělo vyvolávat a jaký je jeho účel. Tomu pak přizpůsobíte kreativní proces, abyste vytvořili grafiku přesně na míru danému účelu.

Zároveň je třeba u barev také promyslet to, jestli je budete potřebovat pro online prezentace, či spíše pro tisk a další produkty. Online prezentace zpravidla využívají barevné spektrum RGB, kdežto tiskové materiály potřebují grafickou paletu CMYK. Právě proto může mít logo v křivkách formát pokaždé trochu jiný!

Loga v křivkách a formáty

Jak tedy snadno poznat, že je vaše logo skutečně připraveno správně v křivkách tak, jak potřebujete? Pokud jste úplný lajk, tak to budete mít poměrně těžké. Obecně ale platí, že kvalita loga by měla zůstat stále perfektní při jakémkoli zvětšení daného loga či obrázku. Právě to je hlavní funkce křivek.

A v jakém formátu tedy můžete logo v křivkách mít? Možností je hned několik:

 • PDF (Portable document format)
 • CDR (Corel Draw)
 • AI (Adobe Illustrator)
 • EPS / PS (Post Script)
 • SVG (Scalable Vector Graphics)

Program na tvorbu loga

Pokud nevíte, jak si vytvořit logo v křivkách, tak pravděpodobně budete potřebovat především grafika, který pro vás vyrobí logo na míru sám. Pokud se rádi učíte nové věci, tak určitě můžete zkusit vše udělat svépomocí, ale pravděpodobně u toho strávíte delší dobu.

Abyste mohli vytvořit logo, budete potřebovat specializovaný program, který vám tuto tvorbu umožní. Jaké možnosti tedy jsou?

photoshop logo
Adobe Illustrator Logo
Corel Draw Logo
CANVA logo

PHOTOSHOP

Photosop je využíván hlavně pro úpravu fotografií, ale pokud s ním umíte, tak právě v tomto programu dokážete vytvořit opravdu komplexní a složité logo na míru tak, jak potřebujete. Export vámi vytvořeného loga je možný ve více formátech a dosáhnete tak toho, co potřebujete.

ADOBE ILLUSTRATOR

Nástroj, který je pro tvorbu křivkového loga rozhodně nejpoužívanější je Adobe Illustrator. Tento program je přímo vytvořen právě na tvorbu grafik a výrobních dat pro další případy, kdy vlastní logo na míru potřebujete. Jednat se může o výrobu tiskovin, či dalších produktů, které jako společnost můžete potřebovat.

COREL

Další možností je tvorba loga v programu COREL. Jedná se o velice rozšířený program, který stejně jako výše zmíněné programy zvládá komplexní tvorbu grafiky a její úpravy pro další výrobní užití.

CANVA

CANVA je asi “nejmladší” zástupce pro vytváření grafiky. Jedná se o software, který je velice jednoduché používat a můžete si logo vytvořit přímo v online rozhraní tohoto programu.

Tvorba náčrtku

Abyste dosáhli toho nejlepšího výsledku, je vhodné si nejprve návrh načrtnout rukou na papíře. Vyzkoušejte různé tvary, kompozici a uspořádání. Tak si lépe ujasníte, jakým směrem se při návrhu loga chcete vydat. Při digitálním návrhu pak máte jasnější představu a víte, kde začít.

Pak už jen stačí základní návrh dále vylepšovat. Nejprve vytvořte základní linie a tvary. Poté přidávejte další prvky, abyste dosáhli požadovaného vzhledu.

Jak vytvořit logo v křivkách – Převod rastrového loga na vektor

Pokud si nechcete logo dělat sami, nejlepší řešení je obrátit se na profesionály, kteří vám ho dodají ve vektorech. Jenže někdy se může stát, že logo, které jste dostali, je v rastrové grafice. V takovém případě je vhodné ho převést na vektor. K tomu lze využít praktickou funkci v Adobe Illustrator, takzvanou vektorizaci či tracing. Program automaticky převede bitmapovou grafiku na vektory. Vy to pak můžete dále upravit, abyste dosáhli optimálního výsledku.

Investice do vektorového loga

Tvorba vektorového loga je mnohdy náročnější než výroba rastrových obrázků. Výsledek však stojí za to. Vektorová grafika je totiž mnohem flexibilnější – takové logo lze využít kdekoli, v libovolných rozměrech se zachováním perfektních detailů. Ať už jde o web, tiskoviny, či třeba firemní prezentaci, vždy budete působit profesionálně.

Při tvorbě nového loga není nad čím přemýšlet, vždy volte vektorovou grafiku. Investice času a úsilí se vám vrátí v podobě skvělého výsledku. Pokud se vám do ruky dostane rastrové logo, je vhodné věnovat čas jeho předělání na vektory, tato forma totiž opravu působí lépe.

Doufáme, že už jste s námi zjistili, jak vytvořit logo v křivkách! Pokud potřebujete, aby vaše logo zářilo široko daleko, nechte si u nás vyrobit neon na míru s vaším logem!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *