Pokud vás láká podnikání a zvažujete založení vlastního byznysu, budete potřebovat živnostenský list. Díky živnosti můžete zužitkovat své dovednosti a třeba ze své vášně udělat práci. Získání takzvaného živnosťáku není příliš složité, než se však do toho pustíte, je dobré získat alespoň základní přehled a informaci. Určitě je dobré vědět, jak získat živnostenský list, ale také byste měli vědět, co vás poté bude čekat!
Založení živnosti
S trochou nadsázky lze říci, že živnost si může založit kdokoli. Tato možnost je otevřena široké veřejnosti, je však třeba splnit pár základních podmínek.
Co je potřeba pro živnostenský list?
Jednou ze základních podmínek pro založení živnosti je plnoletost, existují však určité výjimky. Podnikat mohou osoby, které:
- dosáhly věku 18 let,
- dosáhly věku 16 let a je jim přiznána plná svéprávnost,
- jsou nezletilé, ale mají souhlas svého zákonného zástupce a soudu.
Kromě toho je vyžadována bezúhonnost, při zakládání živnosti je proto ověřován výpis z Rejstříku trestů.
Některé živnosti navíc vyžadují určitou kvalifikaci, vzdělání či praxi. Dle konkrétní oblasti tedy možná budete potřebovat doložit další dokumenty.
Druhy živností
Výčet potřebných dokumentů se liší dle toho, jakou živnost se rozhodnete zařídit. Může jít o řemeslnou, vázanou či koncesovanou živnost. Konkrétní podmínky se liší, zpravidla však jde o dokument potvrzující vaši kvalifikaci. Existuje však ještě jedna kategorie, a tou je volná živnost.
Co je to volná živnost?
Volná živnost je forma podnikání, která nevyžaduje konkrétní odbornou kvalifikaci. Může ji založit kdokoliv, kdo splňuje základní podmínky. V podstatě tedy nepotřebujete nic speciálního, stačí se jen dostavit na úřad, zaplatit poplatek a získáte živnostenský list v dané oblasti.
Jak získat živnostenský list – kde ho dostanu?
Celou záležitost vyřešíte na libovolném živnostenském úřadě, nemusíte využívat pouze ten v místě bydliště. S sebou budete potřebovat doklad totožnosti, nejčastěji občanský průkaz. Je třeba počítat i s poplatkem za založení, který činí 1 000 Kč a uhradíte ho na místě.
Mnoho podnikatelů jako sídlo volí své trvalé bydliště. Není to však nutností, pokud však zvolíte jiné místo, je třeba prokázat váš nárok k užívání daných prostor.
Budete muset vyplnit Jednotný registrační formulář, do kterého vepíšete všechny potřebné údaje. Pokud máte datovou schránku, lze ho vyplnit elektronicky a celou záležitost tak vyřídit online. Výhodou je, že formulář je komplexní a ušetří vám další starosti. Jeho prostřednictvím se totiž registrujete jako OSVČ na OSSZ i zdravotní pojišťovně. Nemusíte tak řešit další kroky navíc. Vyplněním se také stáváte plátcem daně z příjmů.
Jakmile úřad vyřídí vaši žádost, obdržíte živnostenský list a můžete se naplno věnovat svému podnikání.
Chcete podnikat, ale vlastně nevíte, jak začít podnikat od nuly?
Založení živnosti vám otevře cestu k podnikání a nabídne možnost využít své dovednosti. Vyřídit volnou živnost je nejjednodušší, potřebovat budete pouze občanský průkaz, vyplněný formulář a zaplacený poplatek. Ovšem ani založení dalších živností není složité, budete však k tomu potřebovat ještě dokumenty potvrzující vaší kvalifikaci.