LED versus neon

Neony představují oblíbené světelné prvky, které najdou využití v různých oblastech. Zatímco v dřívějších dobách šlo opravdu o neon, v dnešní době jsou využívány moderní technologie, konkrétně LED diody. Ty nabízí řadu benefitů.

LED versus neon

LED (z anglického light-emitting diode) neboli elektroluminiscenční dioda představuje relativně moderní technologii osvětlení. Nabízí řadu výhod, mezi ty nejdůležitější patří nižší spotřeba energie, delší životnost a vyšší odolnost. LED světla a žárovky jsou díky těmto vlastnostem aktuálně nejpopulárnějším řešením osvětlení, dokonce i u tradičních křišťálových lustrů. LED technologie je také oblíbené řešení, když jde o neony.

Oproti tomu klasické neony získaly své označení dle plynu s názvem neon. Právě ten totiž ve skleněných trubicích svítil, a to typickým červenooranžovým světlem. Toto označení bývalo používáno i pro jiné barvy, ačkoli šlo o jiné plyny.

Praktické využití

V dnešní době jsou hojně používány LED neony. Zejména díky větší odolnosti, výrazně nižší ceně a snadnější údržbě. Tradiční skleněné neony jsou jedinečné, ovšem v dnešní době již jejich nevýhody převažují a nejsou tak oblíbené. Jednou z nevýhod je instalace – je poměrně náročná, přičemž neony nelze snadno sundat a přemístit, když budete chtít.

LED neony jsou odolné a jejich konstrukce je praktická. Nejenže je tedy jejich instalace jednoduchá, ale také je můžete v podstatě kdykoli přemístit na jiné místo. Ať už jde o interiér či exteriér.

Dlouhá životnost

Problémem klasických neonů je jejich životnost. Již po jednom roce mohou začít ztrácet svou krásu, jas klesá a barva se ztrácí. Oproti tomu LED diody vydrží v perfektním stavu řadu let, konkrétně zhruba šest let. Nejenže si dlouhou dobu udržují perfektní jas, ale díky ovladači si můžete světlo přizpůsobit. Pro nastolení té pravé atmosféry lze jas snížit, či zvolit některý z režimů osvětlení, jako je pulzování či třeba blikání.

Neony jsou pro mnoho lidí srdcovou záležitostí a přináší určitou nostalgii. V dřívějších dobách šlo především o reklamu. V dnešní době si však neon podle svých představ může pořídit každý, ať už chcete zviditelnit svůj byznys, či získat jedinečnou dekoraci.

Náročnost výroby

Pokud se rozhodnete pro svůj vlastní neonový nápis, nebo jakýkoli jiný znak, tak především u LED neonu oceníte také rychlost výroby. Běžně máte svůj LED neon během 2-3 týdnů k dispozici, ale v nouzových případech je možné vyrobit o dost rychleji!