Minimalistický design: Když je méně více!

Minimalismus se stává stále populárnější v interiérovém designu. A to zejména díky své jednoduchosti, čistotě a harmonickému prostředí. Celý styl spočívá v odstranění nadbytečných prvků, přičemž prioritou je jednoduchost. Nabízí se různé minimalistické prvky a dekorace, které vašemu interiéru dodají eleganci. Minimalistický design si zkrátka dobývá stále větší část interiérů.

Neutrální barvy

To, jak samotný prostor působí, ovlivňují již samotné barvy. V minimalismu jsou proto využívány zejména neutrální barvy, které vytváří harmonické a klidné prostředí. Bílá, často považována za ikonickou barvu tohoto stylu, je spjatá se světlem a prostorem. Slouží jako prázdné plátno, které umožňuje ostatním prvkům v místnosti vyniknout.

Pokud byste do interiéru rádi vnesli kontrast, pak se nabízí šedá a béžová. Jde o decentní barvy, přičemž teplé tóny nejsou příliš nápadné a vytváří pouze jemný kontrast. Zabrání přitom tomu, aby místnost působila příliš sterilně.

V minimalismu dokonce najde využití i černá barva. Je využívána zejména pro různé akcenty, dodává prostoru hloubku a kontrast. Není dobré to s ní přehánět, jelikož může opticky zmenšit daný prostor.

Jednoduchý nábytek

Nábytek by měl být jednoduchý a funkční. Design je zpravidla čistý, většinou nemá žádné ornamenty ani zdobení. Stejně tak i samotný tvar je jednoduchý, bez zbytečných ozdob a křivek. Mezi oblíbené materiály patří dřevo (zejména masiv), kov a sklo. Výrazné prvky jako sedací soupravy a stoly mají jednoduché linie, což zajišťuje elegantní a moderní dojem.

Spousta světla

Velmi důležitým prvkem pro minimalistický design je dostatek přirozeného světla. Nejlepším řešením jsou velká okna a prosklené dveře, které umožňují světlu přirozeně proudit do místnosti. Vzniká tak otevřený prostor, který působí větší. Některé interiéry bohužel nejsou tolik prosvětlené. V takovém případě byste se měli alespoň vyhnout těžkým závěsům a žaluziím, které omezují průnik světla.

Nezbytné je samozřejmě také umělé osvětlení. K dispozici jsou různá minimalistická svítidla, která zapadnou do každého interiéru. Ovšem zajímavý prvek představují neony. Ty jsou na první pohled výrazné a mohou do prostoru vnést kýžený kontrast s neutrálními tóny. K dispozici jsou přitom různé nápisy, motivy a v případě zájmu si můžete nechat vyrobit vlastní neon na míru – získáte tak zcela originální doplněk, který doladí atmosféru.

Skryté úložné prostory

Minimalistický design vyžaduje mít prakticky vždy uklizeno. Proto jsou často využívány různé skryté úložné prostory. Snáze tak udržíte čistotu a jednoduchost interiéru. Skříně, zásuvky a další prostory jsou často zabudovány do stěn, či jsou rafinovaně schované v nábytku. Jednoduše tak skryjete věci, které by jinak mohly působit jako nepořádek.

Decentní umění

Není třeba bát se různých dekorací – i ty k minimalismu patří. Je však důležité dobře přemýšlet, co se do interiéru hodí. Skvělou volbou jsou různá umělecká díla. Oblíbené jsou abstraktní obrazy vynikající jednoduchými tvary a barvami. Ovšem zvolit můžete třeba i sošky, různé vázy a podobně. Vždy se však snažte zachovat harmonii.

Pokojové rostliny

Tou nejlepší dekorací jsou pokojovky – v minimalistickém interiéru jsou vítaným prvkem. Zelené listy vytvoří zajímavý kontrast se zarovnanými liniemi nábytku. Je dobré volit jednoduché jednobarevné květináče, které doladí celkový vzhled a nenaruší rovnováhu prostoru.

Geometrické tvary

Velmi oblíbeným prvkem jsou geometrické tvary, a to v různých podobách. Může jít o čtvercové a obdélníkové polštáře na pohovce, stolky s geometrickými tvary či různé dekory na stěnách. Tyto prvky dodávají místnosti strukturu a moderní vzhled.

Cílem minimalismu je zbavit se zbytečností a zaměřit se na to, co je důležité. Každý prvek by měl být pečlivě vybrán a sloužit nejen jako estetický doplněk, ale hlavně jako funkční vybavení. Tak vytvoříte osobitý interiér, který je elegantní a nebude vás zbytečně rozptylovat.