Výroba neonu: Jak se vyrábí LED neony krok za krokem?

Pokud se vám líbí neonové nápisy a nejrůznější loga, možná už Vás také napadlo, jak vlastně probíhá výroba neonu. Samozřejmě, každý může mít trochu jiný postup výroby, ale myslíme si, že hlavní body celého postupu jsou stejné pro všechny. Pokud vás tedy zajímá, jak vyrobit neonový nápis nebo jakýkoli jiný znak, najdete odpovědi u nás. Musíme ale předem upozornit, že jedna část je teoretická znalost a druhá je praxe – ta je opravdu těžší.

Jak se vyrábí LED neon a jeho hlavní výhody?

Než se podíváme na přesný postup při výrobě neonu, tak jen musíme zmínit, že se zaměříme na to, co děláme my, neony.cz, a to jsou LED neony. Jedná se o poměrně mladou technologii, která umožňuje dostat neonové nápisy do nových míst a za dostupnější ceny. A pokud zde sice zjistíte, jak probíhá výroba neonu, ale usoudíte, že to není nic pro vás, kontaktujte nás. Rádi Vám vyrobíme vlastní neon na míru.

Postup výroby LED neonu

Jaký je tedy postup při výrobě LED neonů? Níže Vám popíšeme vše v jednotlivých bodech.

  1. Grafický návrh neonu
  2. Výroba podkladové desky
  3. Instalace neonového pásku
  4. Kompletace, lepení a pájení
  5. Umístění hotového neonu

Co tedy jednotlivé kroky představují?

V první řadě je potřeba připravit správné podklady pro výrobu neonového nápisu. Bohužel vám k této činnosti nebudou stačit běžné programy sady Windows či Mac, ale budete muset použít programy speciálně určené k přípravě grafických návrhů – může se jednat třeba o AutoCAD či Adobe Illustrator. Už v prvotní fázi návrhu je třeba si uvědomit, jaké jsou limity technologie LED neon. Jednou z nich může být stálá šířka neonového pásku. Pokud se Vám tedy líbí například písma s proměnlivými šířkami, je třeba počítat s možnou odchylkou vzhledu při výrobním proceu.

Výroba pokladové desky

V momentě, kdy máte požadovaný design Vašeho neonu, je potřeba vyrobit podkladovou desku, která bude oporou pro LED neonový pásek a vytvarování požadovaného nápisu či loga. Zde je nejvhodnější použít profesionální CNC frézu, která vám s přesností setiny milimetru připraví podklad tak, aby se vám následně dobře pracovalo. To nejtěžší je totiž teprve před Vámi. Levnější variantou, ale daleko náročnější na zručnost, je tvarovat nápis pouze za použití lepidla – na pokladovou desku si můžete nakreslit požadovaný tvar a následně jen lepit. Upozorňujeme ale, že to je způsob opravdu ošidný a v momentě, kdy dojde k odlepení pásky, máte po krásném výsledku.

Instalace neonového pásku

Instalací neonového pásku začíná nejtěžší část výroby neonu. Pásek je nutné nastříhat a pospojovat následně tak, aby svítil celistvě a stabilně. Pokud si vyberete písmo, které má velký počet křížení, budete muset spojovat o to více. Jak už bylo zmíněno, buďto můžete instalovat na plochý podklad, nebo ideálně do předpřipravené drážky. Díky tomu vám bude neonový pásek držet lépe tvar a výroba neonu pro vás bude jednodušší. V momentě, kdy máte připraveny jednotlivé části LED pásků, tak se můžete pustit do části, která vdechne neonu život. A světlo. Kompletace, lepení a pájení.

Kompletace, lepení a pájení

Poslední, zcela kritický a nejtěžší krok. V tomto bodě musíte vše správně poskládat k sobě, správně nalepit na desku, ideálně tak, abyste ji neznečistili a především vše dobře pospojovat drátky k sobě, aby neon svítil. Pokud nemáte rádi drobné manuální práce, bude pro vás tento bod asi částečným očistcem – pájení a lepení je třeba dělat precizně a ideálně na první pokus tak, aby byl výsledek co možná nejlepší. V momentě, kdy všechny drátky spojíte k sobě (a spojíte je k sobě správně) stačí vybrat vhodný zdroj a vše rozzářit!

Umístění hotového neonu

Nyní už víte, jak vyrobit neonový nápis a pomalu se blížíme do finále. Tím je samozřejmě umístění už hotového neonu. Možnosti, jak neon umístit je samozřejmě několik. Nejčastější variantou je umístění hotového neonu na zeď. Zde vám skvěle pomohou distanční šrouby, které se používají k uchycení cedulek na zeď. Druhou variantou je zavěšení neonu a třetí variantou je umístění hotového produktu na nějaký stojánek. Variant bude samozřejmě daleko více, ale tyto jsou podle nás ty hlavní.

A to je vše. Pokud splníte všechny body, budete mít vlastní neonový nápis. Předem ale musíme upozornit, že se nejedná o nejjednodušší činnost a můžeme potvrdit, že začátečníka bude při výrobě provázet i množství ostřejších slov. Otázkou zůstává také cenová výhodnost výroby neonu vlastními silami – všechny zmíněné kroky nejsou tak jednoduše dostupné.

Pokud budete chtít ušetřit čas, nervy a nejspíše i finance, obraťte se na nás.

BONUS: Klasický neon – jak se dělá?

Výše v našem článku jste mohli zjistit, jak vyrobit neonový nápis vlastními silami. Níže popíšeme jen ve stručnosti, jak probíhá výroba neonu klasického. Zde si už jsme celkem jisti, že to nikdo sám v garáži nezvládne.

Pro výrobu klasického neonu jsou totiž potřeba podstatně ještě složitější postupy. V první řade je potřeba vytvarovat skleněné trubice do požadovaného tvaru. Následně je nutné trubice správně utěsnit a odsát z nich veškerý vzduch. Po odsátí vzduchu přijde fáze, kdy se trubice naplní požadovaným plynem, díky kterému získáte konkrétní barvu svícení.

Název plynuBarva plynu
NeonOranžová
VodíkČervná
ArgonFialová
XenonModrošedá
KryptonZelená
RtuťModrá
HéliumŽlutá
Helium a ArgonZlatá
Xenon a ArgonRůžová
CO2Bílá

Následně je potřeba trubice řádně utěsnit a propojit elektrody, aby plyn mohl svítit.